دسته‌بندی:   سلاطین علم

دکتر ایمان افتخاری

دکتر ایمان افتخاری

ایمان افتخاری در 13 اسفند سال 1358 در گلپایگان متولد شد و حدود هشت سال داشت که خانواده‌اش به تهران مهاجرت کردند. او شاگرد ممتازی در مدرسه بود و با ورود به دبیرستان علامه حلی به پیشرفت در مسیر علمی خود ادامه داد. او در همان سال های نوجوانی تصمیم گرفته بود که ریاضی کار کند و ریاضیدان شود و مطالعات خود در زمینه ی ریاضیات عالی را از دوره‌ی دبیرستان آغاز کرد.

او در سال دوم دبیرستان موفق شد با شرکت در آزمون‌های المپیاد ریاضی کشوری عضو تیم منتخب ایران در سی و هفتمین المپیاد بین المللی ریاضی (IMO 1996) در کشور هند شود و در آن آزمون موفق شد مدال طلا کسب کند. به همین جهت به او اجازه داده شد تا سال سوم دبیرستان را جهشی بخواند و در سال بعد نه تنها مدال طلای سی و هشتمین المپیاد بین المللی ریاضی(IMO 1997) در کشور آرژانتین را به دست آورد بلکه به عنوان دومین ایرانی پس از مریم میرزاخانی موفق شد نمره کامل این آزمون را نیز کسب کند و رتبه ی تیمی سوم پس از چین و مجارستان را به همراه دوستانش برای ایران به ارمغان آورد.

دوران کارشناسی

ایمان افتخاری در سال ۷۶ وارد دانشکده ریاضیات دانشگاه صنعتی شریف شد و در مقطع کارشناسی رشته ریاضی محض مشغول به تحصیل شد. او در 26 اسفند همان سال در سانحه اتوبوس دانشجویانی که از مسابقات ریاضی و کنفرانس دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز به تهران باز می گشتند مجروح شد. او که پس از مریم میرزاخانی رتبه دوم مسابقات ریاضی دانشجویی را کسب کرده بود آسیب جدی دید و بعد از جراحی چند روزی را در بیمارستانی در خوزستان بستری شد. این در حالی بود که باقی بازماندگان آن حادثه فردای آن شب به همراه پیکر هفت تن از دوستانشان با هواپیما راهی تهران شدند. ایمان افتخاری در دوران کارشناسی موفق شد رتبه‌ی اول ششمین مسابقه بین المللی ریاضی دانشجویان (IMC 1999) در کشور مجارستان را کسب کند و جایزه بزرگ این مسابقه را از آن خود نماید. او دوره کارشناسی را سه ساله به پایان رساند و دانشگاه پرینستون را از بین چند دانشگاهی که از آنها پذیرش داشت برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا را انتخاب کرد.

دوران تحصیل و کار در آمریکا

دکتر ایمان افتخاری در تابستان سال 2000 میلادی وارد دانشکده ریاضی دانشگاه پرینستون در نیوجرسی آمریکا شد. او رساله دکترای خود را تحت نظر Zoltán Szabó  و Gang Tian در زمینه‌های هندسه همتافته (Symplectic Geometry) و توپولوژی بعد پایین به نگارش درآورد. او در دوران کار بر روی رساله دکترای خود، ساعت های طولانی به مطالعه و تحقیق می پرداخت و تلاش‌های علمی او در آن دوره به بالاترین حد خودش رسیده بود. او در ژوئن 2004 در سن 25 سالگی از پایان نامه دکترا خود با عنوان "خم‌های هولومورفیک در توپولوژی و هندسه" دفاع کرد. او سپس برای دوره‌ی پسا دکترا به دانشگاه هاروارد رفت و به مدت سه سال به پژوهش و فعالیت علمی در آن دانشگاه پرداخت. از علایق ایمان افتخاری میتوان به مطالعات فرهنگی، اجتماعی و اعتقادی و هم چنین دویدن و ورزش اشاره کرد. او در اواخر دوره دکترا با وجود آنکه مطالعات و کارهای سنگین علمی اش وقتی زیادی از او می‌گرفت اما به طور مرتب روزی یک ساعت و بعد از مدتی یکشنبه ها از صبح تا شب به مطالعه ادبیات و علوم انسانی و اسلامی می پرداخت و در چند سال آخر اقامت در آمریکا وقت قابل توجهی را به مطالعات فرهنگی اجتماعی و اعتقادی اختصاص داده بود. البته همه این ها در کنار جلسات قرآن و جلساتی بود که با شیعیان غیر بومی بوستون برگزار می کرد.

دوران پس از بازگشت به ایران

ایمان افتخاری در سال ۸۶ تصمیم گرفت که به ایران بازگردد. تصمیمی که چند سال به آن اندیشیده بود طوری که موقع اجرا تردید چندانی به خود راه نداد. بخشی از دلایل بازگشت او به ایران خانوادگی و برخی دیگر شخصی هستند. دلایلی مثل اینکه او محیط فرهنگی غرب را نمی پسندد و با باورهای او هماهنگی ندارد اما مهم ترین دلیل او دلایل اجتماعی است او در این باره می گوید:

"برگشتن به ایران  یک بعد اجتماعی هم دارد؛ به این معنی که عملکرد من در جامعه خودم چه تاثیر می گذارد. واقعا یکی از دلایل پر رنگ این بود که محیط غرب آدم را از تکالیفی که به عنوان فردی از جامعه به عهده دارد، غافل می کند. نظام جامعه و باورهای ما، برای فرد مسئولیت اجتماعی و تکالیفی نسبت به جامعه قائل هستند. من در محیطی می توانم تاثیرگذاری داشته باشم که در آن رشد کرده ام و افراد و ساز و کارهایش را می شناسم."

ایمان افتخاری پس از بازگشت به ایران عضو هیئت علمی پژوهشکده ریاضیات در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) شد و تا کنون در این پژوهشکده به فعالیت علمی می‌پردازد. او همچنین از سال 87 تا 98 معاون رئیس پژوهشکده ریاضیات در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی بود و یکی از تلاش‌های او در این سمت تلاش برای جذب نخبگان چه آن ها که در خارج از کشور فارغ التحصیل شده‌اند و چه داخلی ها بود. زمانی که او عضو مجموعه شد تنها یک عضو هیئت علمی و چهار پسا دکترا در مجموعه بودند اما حالا این اعداد ۱۰ برابر شده‌اند. علایق تحقیقاتی و مقالات پژوهشی او در زمینه‌های هومولوژی هیگارد- فلور، توپولوژی بعد پایین و نظریه گره‌ها، هندسه همتافته و هندسه جبری مختلط می‌باشد.

او در این سال‌های اقامت در ایران به فعالیت‌های متعددی از جمله ارائه دروس مختلف، مشارکت در ساماندهی سمینارهای مختلف مانند چند دوره همایش مرزهای علوم ریاضی و توپولوژی تهران و همین‌طور راهنمایی دانشجویان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و تألیف یک کتاب ارزشمند در زمینه توپولوژی بعد پایین پرداخته است. ایمان افتخاری به دلیل رزومه درخشان خود و اعتبار علمی بین‌المللی بالا توانسته است با دعوت از پژوهشگران سطح بالای جهان کیفیت همایش‌های ریاضی مختلفی در کشورمان را ارتقا بخشد و به پویایی و رشد محیط علمی داخلی کمک شایانی بنماید. از ویژگی‌های برجسته شخصیت علمی او مهارت بالا برای پژوهش در محیط علمی نه چندان مناسب ایران است. او علی رغم اینکه تحقیق و پژوهش در ریاضیات را در یکی از غنی ترین محیط های جهان شروع کرده، پس از بازگشت به ایران توانسته با شرایط جدید و دور بودن از محققان تراز اول بین‌المللی و کمبود ارتباطات مؤثر علمی وفق پیدا کند و به پژوهش در سطح بسیار بالایی ادامه دهد. پختگی و سطح علمی عالی ایمان افتخاری فرصت ویژه ای برای دانشجویان علاقمند به توپولوژی بعد پایین در داخل کشورمان ایجاد کرده است. دانشجویان او توانسته‌اند برای ادامه تحصیل از بهترین دانشکده‌های ریاضی جهان پذیرش بگیرند و یکی از دانشجویان دکترای او که فارغ التحصیل دکترای دانشگاه صنعتی شریف است هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه کلمبیا در نیویورک آمریکا شده است. کتابی که ایمان افتخاری با عنوان "داستان توپولوژی بعد پایین" به زبان فارسی تألیف کرده است اثری منحصر بفرد برای آشنایی عمومی با این رشته تحقیقاتی می‌باشد و بدون اینکه لازم باشد خواننده همه‌ی پیش‌نیاز های مربوطه را بیاموزد این امکان را پیدا می‌کند که روند تحول این شاخه‌ مهم از ریاضیات نوین را ببیند.

ایمان افتخاری از سال 98 به عنوان " ریاست صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور" منصوب شد و هم اکنون نیز در این مسئولیت مشغول خدمت به جامعه علمی کشور است. ایشان همچنین عضو هیات امنای سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) نیز می باشند. با حکم رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از تاریخ 23 آبان 1400 دکتر ایمان افتخاری به عضویت شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمدند.

دیگر مقالات سایت
روزالیند فرانکلین، بانوی تاریك DNA

روزالیند فرانکلین، بانوی تاریك DNA

روزالیند فرانکلین نقش مهمی در کشف ساختار مارپیچ مضاعف DNA داشت، اما برخی می گویند که او یک معامله خام دریافت کرده است. زندگینامه Brenda Maddox او را بر اساس اشاره ای كه...

در باب زیست شناسی

در باب زیست شناسی

به قلم سارا همتی رتبه 1 کنکور تجربی سال 94

زیست شناسی از مهم ترین دروس تخصصی در رشته تجربی است که در کنکور تجربی بالاترین ضریب را دارد به...

گالوا، نبوغ در مقابل حماقت (1)

گالوا، نبوغ در مقابل حماقت (1)

 در مقابل حماقت، خداوندان نیز بدون کسب نتیجه می‌جنگند. - شیلر-

اواریست گالو...