ثبت‌نام کلاس تخصصی کمپبل ۱۴۰۰-۱۴۰۱ لینک
دسته‌بندی:   سلاطین علم

گالوا، نبوغ در مقابل حماقت (4) دوئل با مرگ!

گالوا، نبوغ در مقابل حماقت (4) دوئل با مرگ!

من از همه چیز حتی از عشق و افتخار هم زده شده ام. -گالوا-

با این کار پلیس موفق شده بود مانع از تشدید انقلاب به وسیله گالوا شود ولی بسیار سخت بود که بتوانند دلیلی قانونی یابند تا او را زندانی نمایند. ناگفته مشخص است هنگامی که وی را دستگیر کردند کاملا مسلح بوده است اما هرگز مقاومت نکرد. گالوا احمق نبود و می دانست هجرت نخواهند کرد او را متهم به توطئه علیه حکومت کنند زیرا دادگاه زیر بار چنین اتهامی نخواهد رفت. بالاخره بعد از دو ماه بازداشت توانستند یک اتهام علیه او مطرح کنند،  آن هم پوشیدن غیرقانونی لباس نظامی بود. او را به دادگاه برده و یکی از دوستانش که همراه وی دستگیر شده بود سه ماه و گالوا شش ماه محکوم به زندان شدند. خواهرش میگفت که وی از تصور این همه ایام بی آفتاب که باید بگذراند پنجاه سال پیر شده بود.

 هر آینه اگر قرار است آسمان ها هم فرو ریزند، بهتر است که عدالت چیره شود.

بعد از شش ماه بالاخره از این زندان که یکی از نویسندگان فرانسوی همان دوران آن را کثیف ترین مجرای فاضلاب پاریس خوانده بود خارج شد. بیماری وبا که در سال ۱۸۳۲ سرو پایش پیدا شد مقامات دولتی را واداشت که روز شانزدهم مارس همان سال گالوا را به بیمارستان منتقل کردند. گالوا با قول دادن به این که فرار نکند در بیمارستان زندانی شد و در آنجا موقعیت بسیاری برای ملاقات با اشخاص خارجی داشت. این آزادی موجب گردید که بتواند دست به اولین و آخرین ماجرای عاشقانه زندگی خود بزند، احتمالاً حدس بزنید وی در این کار نیز مانند هر کار دیگری جز بدبختی چیزی به دست نیاورد. دخترکی طناز از طبقات پست او را فریفت اما گالوا خیلی زود هم از عشق دختر و هم از شخص خود بیزار شد و به دوست صمیمی و وفادار خوداوگوست شوالیه Auguste chevalier  چنین نوشت:

 نامه تو که پر از تقدس روحانی بود در من اندکی آرامش به وجود آورد اما چگونه می توان آثار هیجانات شدید را از آن نوعی که من گذرانده‌ام از بین برد؟ ... هنگامی که نامه تو را مجدد خواندم در آن جمله ای دیدم که مرا متهم ساخته ای که سرمست لای و لجن متعفن جهانی پوسیده شده ام که قلب و مغز و دست های مرا آلوده ساخته است ...  سرمستی برای من! من از همه چیز حتی از عشق و افتخار هم زده شده ام. در این صورت چگونه ممکن است جهانی که من از آن بیزاری دارم آلوده ام سازد؟

Battle for the Town Hall by Jean-Victor Schnetz. Galois, as a staunch republican, would have wanted to participate in the July Revolution of 1830 but was prevented by the director of the École Normale

 این نامه تاریخ ۲۵ مه ۱۸۳۲ نوشته شده است و ۴ روز بعد از آن تاریخ وی آزاد شد و تصمیم گرفت مدتی به ییلاق برود تا بتواند استراحت کرده و به تفکر بپردازد.

 آنچه بعد از آن در تاریخ بیست و نهم ماه مه سال ۱۸۳۲ رویداد به درستی روشن نیست. مطالبی که از دو نامه استخراج شده است چیزی را که عموماً واقعیت تصور می‌کنند الهام می سازد. بلافاصله بعد از آزادی، بین گالوا و دشمنان سیاسی او اختلاف روی داد. در این دوران وطن پرستان همواره آماده بودند که برای جنگ تن به تن بشتابند و برای گالوا که تیره روزی تمامی نداشت نیز چنین اتفاقی افتاد که در مسئله های مربوط به شرافت تن به مبارزه تن به تن یا همان دوئل دهد. در نامه‌ای به تاریخ بیست و نهم ماه ۱۸۳۲ گالوا خطاب به همه جمهوری خواهان چنین می نویسد:

 من از همه دوستان و وطن پرستان خواهشمندم مرا ملامت نکنند که در راهی غیر از راه وطن می‌میرم. من قربانی زنی طناز و پست و دو نفر دیگر که آنان نیز گول این زن طناز را خورده‌اند شده ام! و در این بازی مسخره و احمقانه است که زندگی من پایان می یابد ... من توبه کردم از اینکه حقیقت شوم را به مردمی اظهار داشتم که به هیچ وجه با خونسردی آماده شنیدن آن نبودند. اما در هر حال حقیقت را گفتم. اکنون وجدانی را با خود به گور میبرم که از دو روز پاک است و در عین حال از ریختن خون وطن پرستان منزه است! الوداع! من برای خیر عامه احتیاج به زندگی داشتم، آنهایی که مرا کشتند بخشیدم، آنان با ایمان دست به این اقدام زدند.

 در نامه دیگر خطاب به دوستانی که از ایشان نام نبرده است چنین اظهار می‌دارد:

 دو وطن پرست مرا تحریک کردند و برای من غیر ممکن بود که دعوت آنها را به مبارزه رد کنم. از شما پوزش می طلبم که هیچ یک از شما را آگاه نساختم زیرا دشمنانم از من قول شرافت گرفتند که هیچ یک از وطن پرستان را آگاه نسازم. کاری که باید شما انجام بدهید بسیار ساده است و آن این است که ثابت کنید من برخلاف میل خودم به مبارزه پرداخته ام. یعنی بعد از آن که هیچ گونه راهی برای صلح باقی نمانده بود. در واقع شما می دانید که من نمی‌توانم دروغ بگویم آن هم دروغ گفتن در موردی که بسیار ناچیز بوده است. یادگار مرا حفظ کنید زیرا سرنوشت آن قدر به من عمر نداد که وطن نام من را بداند. من می‌میرم در حالی که دوست شما هستم.

 این آخرین کلماتی بود که به دست گالوا نوشته شد. تمام مدت شب قبل از آنکه این دو نامه را بنویسد ساعت های گذران را صرف آن کرد که با جسمی خسته و تب آلود آخرین یافته های علمی و وصیتنامه خود را بر روی کاغذ بنویسد و با اینکار میخواست قبل از اینکه مرگ، که رسیدن آن را پیش بینی می کرد، به سراغش بیاید به همراه قلمش در زمان پیش برود و اندکی از مطالب بزرگی را که مغز ایجاد کرده بود در این جهان باقی بگذارد. گاه گاه نوشتار خود را قطع می‌کرد و در حاشیه با خط ناخوانا چنین می نوشت:

 وقت ندارم وقت ندارم.

 و آنگاه مجدداً کار خود را ادامه می داد. آنچه که وی طی این چند ساعت ناامیدی و قبل از طلوع خورشید روی کاغذ آورد کافیست برای اینکه طی صدها سال نسل های متعدد ریاضیدانان را از نفس بیاندازد. وی توانست یک بار برای همیشه راه حل واقعی مساله ای را بیابد که در مدت چندین قرن ریاضیدانان را در اندیشه و فکر فرو برده بود و آن این بود که در چه شرایطی می توان یک معادله جبری را حل کرد. و این موضوع تنها یکی از افکار او درمیان بسیاری دیگر از فکرهای او بود.

The final page of Galois' mathematical testament, in his own hand. The phrase "to decipher all this mess" ("déchiffrer tout ce gâchis") is on the second to the last line

گالوا در این نامه، به کسی که باید وصیت نامه علمی او را به اجرا در می آورد، چندین نسخه خطی دیگر سپرد که می خواست یک بار دیگر به آکادمی علوم تقدیم کند. ۱۴ سال بعد از آن در سال ۱۸۴۶ ژوزف لیوویل  برخی از این نسخه های خطی را در مجله ریاضیات خالص و تطبیقی نشر داد. دست نوشته های گالوا مانند همیشه پر از خلاصه نویسی و نقص هایی ناشی از بی تجربگی گالوا بود. لیوویل که خود ریاضیدانی بر دست بود چنین توضیح می دهد:

 پشتکار من در مطالعه این دست نوشته ها با پاداشی عظیم مواجه شد و بعد از آنکه برخی جزئیات خالی از اهمیت را اصلاح کردم در لحظه ای که مشاهده کردم که روش گالوا تمام و کمال صحیح است، لذت فوق‌العاده‌ای را حس کردم.

 گالوا آخرین افکار خود را برای دوست وفادارش اوگوست شوالیه نوشت و جهان باید برای حفظ آثار مزبور مرهون این فرد باشد. وی چنین می نویسد که من موفق به اکتشافات جدیدی در آنالیز شده ام. و آنگاه در مدت قلیلی که از زندگی او باقی مانده بود به شرح آنها می‌پردازد. همه این آثار عصر جدیدی را در ریاضیات به وجود آوردند. در خاتمه این یادداشت ها چنین نوشته است:

 تو رسماً از ژاکوبی یا گاوس تقاضا خواهیم کرد که نظر خود را، نه درباره صحت این نتایج، بلکه درباره اهمیت آنها اظهار دارند. و بعد از این اظهار نظر امیدوارم کسانی پیدا شوند که سود خود را در تنظیم و استخراج این توده پر هرج و مرج تشخیص دهند.

 در سحرگاه روز سی ام مه ۱۸۳۲ گالوا در میدان افتخار حاضر شد. جنگ تن به تن آنها با تپانچه و در فاصله ۲۵ قدم بود. تیری به شکم گالوا اصابت کرد و بر زمین افتاد. هیچ طبیبی در آنجا نبود و وی را هم آنجا که افتاده بود رها کردند. در ساعت ۹ صبح دهقانی که از آن حوالی عبور می کرد گالوا را به مریضخانه کوشن برد و گالوا دانست که خواهد مرد. پیش از این که قوای خود را از دست دهد از قبول انجام مراسم مذهبی به وسیله کشیش خودداری کرد و شاید در آن هنگام مراسم تدفین پدر خود را به خاطر می‌آورد. برادر کوچکش که تنها فرزند خانواده بود از ماجرا مطلع شد. اشک ریزان به بالین او رسید و گالوا با گذشت بسیار سعی کرد او را آرام کند:

 گریه نکن، من برای مردن در ۲۰ سالگی احتیاج به شجاعت دارم.

 روز سی و یکم مه ۱۸۳۲ هنگام طلوع خورشید گالوا در حالی که ۲۱ سال نداشت از مرگ را در آغوش کشید و او را در قبر مشترک گورستان جنوب به خاک سپردند به طوری که امروز اثری از آثار گالوا وجود ندارد اما اثر کامل او بنایی فنا ناپذیر است. این اثر شامل ۶۰ صفحه است!

پایان

قسمت اول زندگی نامه گالوا را در اینجا بخوانید.

قسمت دوم زندگی نامه گالوا را در اینجا بخوانید.

قسمت سوم زندگی نامه گالوا را در اینجا بخوانید.

  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

راهکارهای در جهت افزایش اعتماد به نفس در فرزندان

مواظب باشید پدیده زایگارنیک شما را مستهلک نکند.

مواظب باشید پدیده زایگارنیک شما را مستهلک نکند.

در مورد ارتباط حافظه و زایگارنیک چه می دانید؟ آیا برای شما پیش آمده کارهای ناتمام فکرتان را درگیر کرده باشد؟ شاید یک پروژه نیمه تمام شب هنگام شما را از خواب بیدار کرده...

آشنایی با ژنتیک

آشنایی با ژنتیک

ژنتیک مطالعه وراثت است. وراثت فرایندی بیولوژیکی است که در آن والدین ژن های خاصی را به فرزند یا فرزندان خود منتقل می‌کنند. هر کودکی از هر دو والدین بیولوژیکی خود ژن...