دسته‌بندی:   سلاطین علم

گالوا، نبوغ در مقابل حماقت (2)

گالوا، نبوغ در مقابل حماقت (2)

-شکست های سخت در اوج جوانی. داوطلبی با نبوغ خارق العاده به وسیله ممتحنی که صاحب استعداد کمتری است، نابود می گردد.-

در حالیکه گالوا در ۱۶ سالگی خویش را آماده می ساخت که به کار بر روی اکتشافات اساسی ریاضی بپردازد معلم ریاضی اش ورنیه همچون مرغی که تخم عقاب گذاشته باشد در اطراف او با هیجان می چرخید و نمی دانست دست به چه کاری بزند تا بتواند این موجود پرهیاهو را در حیاط گل‌آلود مرغدانی خود حفظ کند.

ورنیه به گالوا التماس می‌کرد که با نظم و روش کار کند اما با شاگردش از این نصیحت پیروی نکرد و بدون آمادگی کامل خویش را برای امتحان ورودی مدرسه پلی تکنیک معرفی کرد. این مدرسه بزرگ که مادر همه ریاضیدانان فرانسوی آن عهد است در مدت انقلاب شکل گرفت. گالوا از دو لحاظ شیفته ورود به این مدرسه بود. اول آنکه تصور میکرد استعداد ریاضی او در این مدرسه در حد اعلاء مورد شناسایی قرار خواهد گرفت و از سوی دیگر چنین می اندیشید که شور و شوق وی به آزادی ارضا خواهد شد زیرا دانشجویان جوان ، فعال و جسور پلی تکنیک که همه روسای بزرگ ارتش آینده می بایست از بین آن ها انتخاب شوند همچون خاری در پهلوی مرتجعانی بودند که برای سرنگون ساختن موفقیت های انقلاب و بازگشت حکام فاسد و پادشاهان سابق به دسیسه مشغول بودند. البته حوادث سیاسی به زودی ثابت کرد که حداقل تا اندازه‌ای گالوا حق داشته است.

گالوا در امتحان ورودی موفق نشد و او تنها کسی نبود که تصور می کرد این شکست نتیجه یک ظلم احمقانه است. دوستان مدرسه‌اش، حتی آن هایی که گالوا بیرحمانه آزارشان می داد، از این اتفاق متحیر شدند. همه می‌دانستند گالوا صاحب نبوغ است. این عدم توفیق برای گالوا همچون ضربت آخر بود. وی بیش از پیش در خود فرو رفت و تلخی این شکست در تمام دوران زندگی کوتاه اش در کامش باقی ماند.

در سال ۱۸۲۸ ، ۱۷ ساله بود. این سال در زندگی او اهمیت بسیاری داشت. برای اولین بار با مردی روبرو شد که نبوغ او را درک می‌کرد. نام وی لویی پول امیل ریشار و شغلش معلم کلاس ریاضی بود. ریشار همچون دیگر معلمان مدرسه از مدعیان تعلیم و تربیت نبود بلکه مردی بود که در اوقات فراغت در درس های هندسه سوربون حضور میافت تا در جریان ترقیات ریاضی که در نتیجه تلاش دانشمندان آن عصر به عمل آمده بود قرار گیرد تا از آن سودی را به شاگردان خود برساند. هنگامی که آینده یکی از شاگردانش مطرح می‌شد هیچ گونه فداکاری را بزرگ نمی دانست. تعصب کاری وی در شغل معلمی موجب می گردید که خود را به کلی فراموش کند در حالی که دوستانش همواره به او نصیحت می کردند که آثار شخصی خود را نیز منتشر نماید. بسیاری از ریاضیدانان بزرگ فرانسوی قرن نوزدهم از تعلیمات او قدردانی کردند که از جمله می‌توان به لووریه اشاره کرد که همراه با آدامس موفق به کشف سیاره نپتون شد و فقط از راه محاسبه به این نتیجه رسید، Serret ریاضیدان برجسته و مولف دوره کاملی درباره جبر عالی که در آن برای اولین بار بیان روشن و کاملی از تئوری معادلات گالوا درج شده است، هرمیت استاد تراز اول جبر و حساب و همین طور شخص گالوا.

ریشار همواره بعد از از ارائه پاسخ گالوا درباره برخی مسائل مشکل کلاس، با افتخار فریاد می زد که این شاگرد خارق العاده را باید بدون امتحان مدرسه پولی تکنیک بپذیرد. وی جایزه اول کلاس خود را به گالوا اهدا کرد و در گزارش خود چنین نوشت که "این شاگرد به صورت واضحی مطلقا مافوق رفقای خویش است و منحصراً در مشکل ترین قسمت های ریاضی به کار می پردازد." و این نظر عین حقیقت بوده است. گالوا در ۱۷ سالگی موفق به اکتشافاتی شد که دوران جدید در ریاضیات به وجود آوردند و هنوز بعد از گذشتن متجاوز از یک قرن نتایج حاصل از آن خاتمه نیافته است. در اول ماه مارس سال ۱۸۲۹ گالوا اولین اثر خود را درباره کسرها منتشر ساخت. این اثر حداقل دارای این فایده بود که به همه نشان داد که وی شاگرد مدرسه عادی نیست بلکه ریاضیدانی خلاق است. در این زمان سرآمد ریاضیدانان فرانسوی آگوستین لویی کوشی (زندگی وی را در اینجا بخوانید.) بود. کمتر ریاضیدانی پیدا شده است که از لحاظ کمیت اکتشافات با او برابری کند و در تاریخ ریاضیات فقط اویلر و کایلی از لحاظ کمیت آثار از وی پیش افتادند. به صورت کلی کوشی فردی عادل و سریع بود اما گاهی دچار فراموشی می شد و متاسفانه تمام مواردی که این فراموشی در او ایجاد شد از مهمترین همه موارد بودند. دو فاجعه عظیم در نتیجه فراموشی کوشی در تاریخ ریاضیات روی داد که یکی مربوط به آبل و دیگری مربوط به گالوا بود. در مورد اول کوشی فقط تا حدی قابل سرزنش است اما در مورد گالوا وی به تنهایی مسئول این غفلت غیر قابل بخشش بود.

 گالوا مجموعه اکتشافات اساسی خود را تا ۱۷ سالگی جمع‌آوری کرده بود که همه آن ها را طی اثری به آکادمی علوم تقدیم کند. کوشی به او وعده داد که این اثر را به آکادمی معرفی کند اما موضوع را فراموش کرد و بدتر از آن بود که نسخه خطی گالوا را به کلی گم نمود و از آن پس دیگر گالوا از وعده کوشی چیزی نشنید. 

این حادثه اولین واقعه از یک سلسله اتفاقاتی مشابه بود که موجب ناامیدی این جوان شد و باعث شد که وی نسبت به همه آکادمی ها و همه اعضای آن ها تحقیر کینه آمیزی پیدا کند و بالاخره تبدیل به کینه وحشت انگیز نسبت به جامعه احمقی شد که محکوم به زندگی در آن بوده است. با وجود نبوغ بارزی که داشت مقامات مدرسه او را آرام نمی گذاشتند تا بتواند از از میدان وسیع و پر بار اکتشافات خود بهره برداری کند. حتی برعکس، از به کار بردن هر وسیله‌ای برای خشمگین ساختن او استفاده می‌کردند و یا او را  به کار و کوشش بیهوده وا می داشتند و یا با موعظه و تنبیهات متوالی خود، روح عصیان را در وی شدت می بخشیدند. در حقیقت در آن هنگام گالوا ریاضی دانی بزرگ بود اما آنان از این نکته غافل بودند. دو رویداد ناگوار دیگر که در سال هجدهم زندگی برایش پیش آمد آخرین ضربات را بر خلق و خوی گالوا وارد کرد. در این سال برای بار دوم داوطلب امتحان ورودی مدرسه پولی‌تکنیک شد و مردانی که حتی لیاقت تراشیدن مداد های او را نداشتند قرار بود در باره لیاقت او قضاوت کند و نتیجه همان شد که انتظار می رفت، گالوا بار دیگر رد شد در حالی که این آخرین شانس بود و بعد از این درهای این مدرسه برای همیشه به روی او بسته شد. داستان این امتحان از افسانه های مشهور شده است. عادت گالوا بر اینکه انواع محاسبات را به کلی در ذهن انجام دهد همواره باعث می‌شد در استفاده از تخته سیاه دچار مشکل باشد. گچ و تخته پاک کن او را ناراحت می کرد. در امتحان شفاهی یکی از ممتحنان درباره ی یکی از مشکلات ریاضی با وی به مباحثه پرداخت. ممتحن مزبور اشتباه می‌کرد اما در عقیده خویش سرسخت بود. گالوآ هنگامی که ملاحظه کرد همه امید هایش از بین می رود و نمی تواند ریاضیدان و شاگرد پولی تکنیک و قهرمان آزادی و دموکراسی حساب شود اختیار خود را از دست داد و از شدت غضب و ناامیدی و با تصور اینکه در امتحان مردود می شود تخته پاک کن را بر سر  ممتحن کوبید و جنجال و افتضاحی بزرگ برپا ساخت.

پایان قسمت دوم.

قسمت اول زندگی نامه گالوا را در اینجا بخوانید.

قسمت سوم زندگی نامه گالوا را در اینجا بخوانید.

قسمت چهارم زندگی نامه گالوا را در اینجا بخوانید.

دیگر مقالات سایت
تنظیم وقت

تنظیم وقت

زمان نامحدود است، اما ما فرصت کمی داریم. عباراتی مثل "فرصت سرخاراندن ندارم" و "زمان مثل برق و باد میگذرد " و "وقت زیادي دارم" نشان می دهد که روي زمان کنترل نداریم، یا ا...

معنی بخشی به زندگی

معنی بخشی به زندگی

ویکتورفرانکل روان شناس معنا گرا برای معنا بخشیدن به زندگی سه را پیشنهاد می کند.

خصوصیات افراد خودشکوفا

خصوصیات افراد خودشکوفا

اصطلاح خودشکوفایی در روانشناسی مدرن، به معنی محقق ساختن توانایی و استعدادهای درونی بالقوه فرد توسط خودش است و این یعنی خودشکوفایی. هر انسانی که به دنیا می‌آید قطعا...