کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   سلاطین علم

(شاید) باهوش ترین فرد تاریخ، لئوناردو داوینچی

(شاید) باهوش ترین فرد تاریخ، لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی یک هنرمند و مهندس دوره رنسانس بود ، به خاطر نقاشی هایی مانند "آخرین شام" و "مونا لیزا" و همچنین برای اختراعاتی مانند ماشین پرواز معروف بود.

 لئوناردو داوینچی چه کسی بود؟

لئوناردو داوینچی نقاش ، مجسمه ساز ، معمار ، مخترع ، مهندس نظامی و تجلی یک مرد واقعی رنسانس بود. داوینچی با ذهنی کنجکاو و عقل درخشان ، قوانین علم و طبیعت را مورد مطالعه قرار داد. نقاشی ها و سایر آثار وی طی قرن ها بر تعداد بی شماری از هنرمندان و مهندسان تأثیر گذاشته است.

اوایل زندگی

داوینچی در 15 آوریل 1452 در خانه ای در مزرعه ای در خارج از روستای آنچیانو در توسکانی ایتالیا (در حدود 18 مایلی غرب فلورانس) به دنیا آمد. در پنج سالگی ، وی به خانه پدرش در نزدیکی وینچی (شهری که نام خانوادگی وی از آن برگرفته است) نقل مکان کرد و در آنجا با عمو و پدربزرگ و مادربزرگ خود زندگی کرد.

تحصیلات

داوینچی فراتر از آموزش های پایه خواندن ، نوشتن و ریاضیات تحصیلات رسمی دریافت کرد، اما استعدادهای هنری وی از سنین کودکی مشهود بود. در حدود سن 14 سالگی ، داوینچی کارآموزی طولانی را با هنرمند برجسته آندره دل ورروچیو در فلورانس آغاز کرد. او وسعت گسترده ای از مهارت های فنی از جمله فلزکاری ، هنرهای چرمی ، نجاری ، نقاشی ، طراحی و مجسمه سازی را فرا گرفت. اولین اثر شناخته شده تاریخ او - نقاشی از قلم و جوهر از منظره ای در دره آرنو - در سال 1473 ترسیم شده است.

کارهای اولیه

در سن 20 سالگی ، داوینچی برای عضویت به عنوان استاد هنرمند در انجمن صنفی سنت لوك فلورانس واجد شرایط شد و كارگاه خود را تأسیس كرد. با این حال ، وی به مدت 5 سال دیگر با دل ورروچیو همکاری کرد. اگرچه داوینچی به دلیل توانایی های هنری خود شناخته شده است ، اما کمتر از دوهزار نقاشی که به او نسبت داده می شود وجود دارد. یک دلیل این است که علایق او به قدری متنوع بوده که او یک نقاش پرکار نبوده است. معروف ترین آثار داوینچی شامل "مرد ویترووی" ، "آخرین شام" و "مونا لیزا" است.

نقاشی که به عنوان اولین اثر داوینچی شناخته می شود.

شام آخر

در حدود سال 1495، لودوویکو سورفزا ، در زمان دوک میلان ، داوینچی را به نقاشی "آخرین شام" در پشت دیوار سالن ناهار خوری در داخل صومعه میلان سانتا ماریا دلله گرازی مأمور کرد. این شاهکار که تقریباً سه سال به طول انجامید ، درام لحظه ای را که عیسی به دوازده رسول جمع شده برای شام عید فطر اطلاع می دهد که یکی از آنها به زودی به وی خیانت می کند ، ثبت می کند. طیف وسیعی از چهره ها و زبان بدن چهره های اطراف میز ، ترکیب استادانه را زنده می کند. تصمیم داوینچی برای نقاشی با روغن روی گچ خشک به جای نقاشی دیواری روی گچ تازه منجر به زوال سریع و پوسته پوسته شدن "آخرین شام" شد. اگرچه ترمیم نادرست باعث آسیب بیشتر به نقاشی دیواری شد ، اما اکنون با استفاده از تکنیک های نوین حفاظت، تثبیت شده است.

آخرین شام

مونالیزا

در سال 1503 ، داوینچی شروع به کار بر روی مشهورترین نقاشی او - و مشهورترین نقاشی جهان - "مونا لیزا" کرد. این کار  از تکنیک sfumato داوینچی ناشی می شود. از دلایل جذابیت "مونا لیزا" رمز و راز پیرامون هویت موضوع است. شاهزاده خانم ایزابلا از ناپل ، یک کشیش بی نام و مادر خود داوینچی همه به عنوان مدل برای این شاهکار معرفی شده اند. حتی گمانه زنی شده است که این نقاشی به هیچ وجه زن نبوده بلکه شاگرد دیرینه و داوینچی Salai بود که لباس زنانه پوشیده بود. با این حال ، براساس روایت های یک زندگینامه اولیه ، "مونا لیزا" تصویری از لیزا دل جیكوندو ، همسر تاجر ثروتمند ابریشم فلورانس است. نام اصلی ایتالیایی این نقاشی - "La Gioconda" - از این تئوری پشتیبانی می کند ، اما بسیار قطعی نیست. امروز ، "مونا لیزا" در لوور Museumin پاریس ، فرانسه آویزان شده است ، در پشت شیشه ضد گلوله محافظت شده است و به عنوان یک گنجینه با ارزش ملی در نظر گرفته می شود که هر ساله میلیون ها بازدید کننده از آن دیدن می کنند.

مونا لیزا

مرد ویترووی

نقاشی "مرد ویتروویان" ، ترسیم شده در سال 1490 ، که چهره یک مرد برهنه در دو حالت قرار داده شده با بازوها و پاها در یک مربع و یک دایره به تصویر کشیده است. طرح مشهور اکنون نشانگر مطالعه دا وینچی در مورد تناسب و تقارن و همچنین تمایل وی برای ارتباط انسان با دنیای طبیعی است.

مرد ویترووی

نبرد Anghiari

در سال 1503، داوینچی همچنین کار خود را در مورد "نبرد آنژیاری" آغاز کرد ، یعنی یک نقاشی دیواری که برای سالن شورا در Palazzo Vecchio ساخته شده بود و قرار بود دو برابر "آخرین شام" باشد. وی پس از دو سال که نقاشی دیواری شام آخر شروع به خراب شدن کرد ، پروژه "نبرد آنژیاری" ناتمام را رها کرد.

اختراعات

داوینچی با استفاده از ذهن مبتکرانه خود ، ماشین های جنگی مانند ارابه جنگی با تیغه های قلاب دار را که در طرفین سوار شده بود ، طراحی کرد ، یک مخزن زرهی که توسط دو مرد حرکت می کرد و حتی یک کراس اوور عظیم که به ارتش کمی از مردان نیاز داشت ، تولید کرد.

ماشین پرواز

داوینچی همیشه پیش از زمان خود ، به نظر می رسید که آینده را با طراحی وسایل خود مثل وسیله ای که شبیه یک دوچرخه امروزی و یک نوع هلیکوپتر است ، پیشگویی می کند. شاید شناخته شده ترین اختراع وی یک ماشین پرواز باشد که بر اساس فیزیولوژی یک خفاش ساخته شده است. کاوشهای دیگر در زمینه مکانیک پرواز پرندگان،  که وی در سال 1505 آغاز کرده بود ، یافت می شود. داوینچی مانند بسیاری از رهبران اومانیسم رنسانس ، شکاف بین علم و هنر را نمی دید. او این دو را به عنوان رشته های درهم تنیده به جای رشته های جداگانه می دید. او معتقد بود که تحصیل در علم او را به یک هنرمند بهتر تبدیل کرده است. در سال 1502 و 1503، داوینچی همچنین در فلورانس به عنوان مهندس نظامی برای سزاره بورگیا کار کرد. وی برای بازدید از پروژه های ساخت و ساز نظامی و طراحی نقشه های شهر و نقشه های توپوگرافی به خارج از فلورانس سفر کرد.

طرح یک ماشین پرنده از لئوناردو دا وینچی

مطالعه آناتومی و علوم داوینچی

داوینچی تصور می کرد که بینایی مهمترین حس و چشم مهمترین ارگان است و وی بر اهمیت "دانستن چگونگی دیدن" تأکید می کرد. او به تجمع دانش و حقایق مستقیم از طریق مشاهده اعتقاد داشت. برای به تصویر کشیدن دقیق تر حرکات ، داوینچی شروع به مطالعه آناتومی به طور جدی و تفکیک بدن انسان و حیوان در دهه 1480 کرد. نقشه های او از جنین در رحم ، قلب و عروق ، اندام های جنسی و سایر ساختارهای استخوانی و عضلانی اولین مواردی است که در مجموعه وی وجود دارد. داوینچی علاوه بر تحقیقات تشریحی خود ، گیاه شناسی ، زمین شناسی ، جانورشناسی ، هیدرولیک ، هوانوردی و فیزیک را مورد مطالعه قرار داد. داوینچی مقالات را در دفترهایی یهدداشت کرد و آنها را در حدود چهار موضوع گسترده قرار داد - نقاشی ، معماری ، مکانیک و آناتومی انسان. وی ده ها دفتر را با تصاویر زیبا و مشاهدات علمی پر کرد.

مجسمه ها

لودوویکو اسفورزا همچنین به داوینچی دستور داد مجسمه سوارکاری برنز به طول 16 فوت از پدرش ، Francesco Sforza را مجسم کند. داوینچی با کمک کارآموزان و دانشجویانش در کارگاه خود بیش از دوازده سال روی این پروژه خاموش کار کرد.

سال های پایانی

داوینچی در سال 1506 به میلان بازگشت تا برای حاکمان  فرانسوی که هفت سال قبل از آن در جنگ پیروز شده بودند کار کند. در میان دانش آموزانی که به استودیوی او پیوستند ، فرانچسکو ملزی ، اشرافی جوان میلانی بود که نزدیک ترین همراه  داوینچی در طول عمر بود. داوینچی در زمان حضور در میلان نقاشی نكرد ، اما بیشتر اوقات خود را به مطالعات علمی پرداخت. در میان درگیری های سیاسی و اخراج موقت فرانسوی ها از میلان ، داوینچی این شهر را ترک کرد و در سال 1513 به همراه سالای ، ملزی و دو معاون استودیو به رم نقل مکان کرد. او بیشتر وقت خود را در رم به مطالعات ریاضی و اکتشافات علمی اختصاص داد.  در سال 1515 سلطنت جدید فرانسه به داوینچی عنوان "نقاش و مهندس و معمار برتر" را ارائه داد. مانند روم ، داوینچی در دوران حضورش در فرانسه نقاشی کمی انجام داد.

لئوناردو داوینچی چگونه درگذشت؟

داوینچی در دوم ماه مه 1519 در سن 67 سالگی بر اثر سكته مغزی درگذشت. وی تا زمان مرگش به تحصیلات علمی خود ادامه داد. معاون او ، ملزی ، وارث اصلی املاک وی شد. قرن ها پس از مرگ وی ، هزاران صفحه از مجلات خصوصی وی ، یادداشت ها ، نقاشی ها ، مشاهدات و نظریه های علمی با عنوان "مرد رنسانس" در معرض دید عموم قرار گرفت.

آرامگاه داوینچی در کلیسای سنت هابرت در شهر آمبویس، فرانسه

نجات دهنده موندی

در سال 2017 ، دنیای هنر با خبری مبنی بر اینکه نقاشی داوینچی "Salvator Mundi" در حراج کریستی به یک خریدار ناشناخته به قیمت 450.3 میلیون دلار فروخته شده بود ، مواجه شد. این رقم رکورد قبلی یک اثر هنری فروخته شده در حراج ، 179.4به قیمت میلیون دلار برای نقاشی "زنان الجزایر" توسط پابلو پیکاسو در سال 2015 را شکست.

دیگر مقالات سایت
آشنایی با زیست شناسی سلولی

آشنایی با زیست شناسی سلولی

زیست شناسی سلولی مطالعه ساختار و عملکرد سلول است و حول این مفهوم که سلول واحد اساسی زندگی است، می‌چرخد. تمرکز بر روی سلول امکان درک دقیق از بافت‌ها و ارگانیسم...

پنج اصل در پرورش فرزند

پنج اصل در پرورش فرزند

پرورش فرزند یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی است. پدرها و مادرها مسئول فرزندان خود هستند. هر چه والدین در پرورش و تربیت فرزند آگاه‌تر باشند، فرزندان سالم‌تر و...

شاید خوب شد که دایناسورها منقرض شدند!

شاید خوب شد که دایناسورها منقرض شدند!

تصور کنید با برخورد یک سیارک ‌به زمین دایناسورها منقرض نشده بودند!