کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   ریاضیات

آشنایی با UCMAS  یا همان محاسبه ذهنی

آشنایی با UCMAS  یا همان محاسبه ذهنی

در زیر مصاحبه ای غیر حضوری! با یکی از دانش آموزان خفن المپیادی با نام مخفف -نون نون- انجام دادیم که در زمان های نه چندان دور در زمینه UCMAS فعالیت می کردند.
سیستم محاسباتی ای است که چند سال اخیر در آسیای شرقی و به مرور در خاورمیانه و سراسر جهان وارد شده است و در سال 1390 نیز وارد ایران شد. دانش آموزان با استفاده از یک ابزار محاسباتی قدیمی -چرتکه- ولی با طراحی جدید چهار عمل اصلی محاسبات رو انجام می دهند و همین طور قادر به محاسبه ی عبارت های دارای توان ، جذر و ... هستند. دانش آموزان بعد از یادگیری و کسب مهارت در کار با چرتکه، به مرور چرتکه را در ذهن خود می آورند و محاسبات را به صورت ذهنی انجام می دهند.

ما، بیشتر کار های زندگی رزومره ی خود را با یک دست انجام می دهیم، کار هایی مانند نوشتن، مسواک زدن و ... و این موضوع منجر به تقویت یکی از نیم کره های مغز انسان می شود ولی دانش آموزان در کار با چرتکه باید از دو دست خود استفاده کنند و این خود باعث تقویت دو نیم کره می شود. همچنین استفاده از ذهن خود در یو سی مس اثرات بسیار خوبی بر درس های دیگر نیز می گذارد و این تاثیر گذاری محدود به درس ریاضی نمی شود و طبق شواهد باعث تقویت یادگیری در همه ی دروس می شود.
یو سی مس در ایران در سه سطح استانی، کشوری و جهانی مسابقات برگزار می کند. این مسابقه ها در سه بخش نوشتاری، دیداری و شنیداری برگزار می شوند. در بخش نوشتاری با توجه به سطح دانش آموزان چیزی حدود 200 عبارت :
100 عبارت جمع و تفریق و 100 عبارت ضرب و تقسیم در زمان 8 دقیقه در اختیار شرکت کننده ها قرار می گیرد.
در بخش شنیداری برای شرکت کننده ها یکسری عدد پشت سر هم خوانده می شود و باید عمل جمع و تفریق را روی آنها انجام داد و سپس پاسخ را روی تخته یا کاغذی که رو به روی آنها است بنویسند.
در بخش دیداری، یکسری فلش کارت پشت سر هم و سریع نشان داده می شود و شرکت کننده ها آنها را با هم جمع می کنند و پاسخ را می نویسند.

میشه نظرتو در مورد فواید و مضراتش بگی؟

از خوبی هاش که خودم دیدم این بوده که سرعت محاسباتت نصف میشه دیگه
تاثیرهای دیگش رو من حس نمیکنم
ولی بقیه معتقدن که آدم رو خلاق میکنه و ... بدی هم به نظرم نداره چون یه مهارته و مهارت که بدی ای نداره. الان که توش بیشتر دقت میکنم یکسری حرکات منطقیه ریاضیه که بچه ها با تمرین زیاد تو ذهنشون انجام میدن
در واقع خود ریاضیه. خود ریاضیه واقعا ولی من با این دیدگاه یاد گرفتم که چیزی فراتر از اونه و بقیه هم با این دیدگاه میرن سمتش فک میکنم. فکر می کنند که یه علم خیلی عجیب غریبه ولی نه این جوری نیست
اون بچه ها هم اگر مطرح شدند به خاطر تلاششون بود
و هر کسی اگر تلاش های اون ها رو انجام بده به این جایگاه میرسید. برای همین به نظرم به هوش و اینها ربطی نداره.

دیگر مقالات سایت
فرانسیس کریک ، بیوفیزیکیست نوبل مدالیست!

فرانسیس کریک ، بیوفیزیکیست نوبل مدالیست!

فرانسیس کریک، بیوفیزیکیست، در سال 1916 در نورتهمپتون، انگلستان متولد شد. وی در طول جنگ جهانی دوم به پیشرفت مین های راداری و مغناطیسی کمک کرد. پس از جنگ، او تحقیق در مور...

زن تاریخ، ماری کوری، کسی که یک نوبل برایش کافی نبود.

زن تاریخ، ماری کوری، کسی که یک نوبل برایش کافی نبود.

ماری کوری اولین زنی بود که موفق به دریافت جایزه نوبل شد. وی دو بار برنده این جایزه شد (یک بار در رشته فیزیک در ۱۹۰۳ و بار دیگر، در رشته شیمی در ۱۹۱۱) و تنها زنی است که...

فیلی که 'دود می کند' کارشناسان را شگفت زده کرد

فیلی که 'دود می کند' کارشناسان را شگفت زده کرد

ویدئویی از یک فیل وحشی که خاکستر می دمد کارشناسان محیط زیست را شگفت زده کرده است.