دسته‌بندی:   المپیاد

آشنایی با UCMAS  یا همان محاسبه ذهنی

آشنایی با UCMAS  یا همان محاسبه ذهنی

در زیر مصاحبه ای غیر حضوری! با یکی از دانش آموزان خفن المپیادی با نام مخفف -نون نون- انجام دادیم که در زمان های نه چندان دور در زمینه UCMAS فعالیت می کردند.
سیستم محاسباتی ای است که چند سال اخیر در آسیای شرقی و به مرور در خاورمیانه و سراسر جهان وارد شده است و در سال 1390 نیز وارد ایران شد. دانش آموزان با استفاده از یک ابزار محاسباتی قدیمی -چرتکه- ولی با طراحی جدید چهار عمل اصلی محاسبات رو انجام می دهند و همین طور قادر به محاسبه ی عبارت های دارای توان ، جذر و ... هستند. دانش آموزان بعد از یادگیری و کسب مهارت در کار با چرتکه، به مرور چرتکه را در ذهن خود می آورند و محاسبات را به صورت ذهنی انجام می دهند.

ما، بیشتر کار های زندگی رزومره ی خود را با یک دست انجام می دهیم، کار هایی مانند نوشتن، مسواک زدن و ... و این موضوع منجر به تقویت یکی از نیم کره های مغز انسان می شود ولی دانش آموزان در کار با چرتکه باید از دو دست خود استفاده کنند و این خود باعث تقویت دو نیم کره می شود. همچنین استفاده از ذهن خود در یو سی مس اثرات بسیار خوبی بر درس های دیگر نیز می گذارد و این تاثیر گذاری محدود به درس ریاضی نمی شود و طبق شواهد باعث تقویت یادگیری در همه ی دروس می شود.
یو سی مس در ایران در سه سطح استانی، کشوری و جهانی مسابقات برگزار می کند. این مسابقه ها در سه بخش نوشتاری، دیداری و شنیداری برگزار می شوند. در بخش نوشتاری با توجه به سطح دانش آموزان چیزی حدود 200 عبارت :
100 عبارت جمع و تفریق و 100 عبارت ضرب و تقسیم در زمان 8 دقیقه در اختیار شرکت کننده ها قرار می گیرد.
در بخش شنیداری برای شرکت کننده ها یکسری عدد پشت سر هم خوانده می شود و باید عمل جمع و تفریق را روی آنها انجام داد و سپس پاسخ را روی تخته یا کاغذی که رو به روی آنها است بنویسند.
در بخش دیداری، یکسری فلش کارت پشت سر هم و سریع نشان داده می شود و شرکت کننده ها آنها را با هم جمع می کنند و پاسخ را می نویسند.

میشه نظرتو در مورد فواید و مضراتش بگی؟

از خوبی هاش که خودم دیدم این بوده که سرعت محاسباتت نصف میشه دیگه
تاثیرهای دیگش رو من حس نمیکنم
ولی بقیه معتقدن که آدم رو خلاق میکنه و ... بدی هم به نظرم نداره چون یه مهارته و مهارت که بدی ای نداره. الان که توش بیشتر دقت میکنم یکسری حرکات منطقیه ریاضیه که بچه ها با تمرین زیاد تو ذهنشون انجام میدن
در واقع خود ریاضیه. خود ریاضیه واقعا ولی من با این دیدگاه یاد گرفتم که چیزی فراتر از اونه و بقیه هم با این دیدگاه میرن سمتش فک میکنم. فکر می کنند که یه علم خیلی عجیب غریبه ولی نه این جوری نیست
اون بچه ها هم اگر مطرح شدند به خاطر تلاششون بود
و هر کسی اگر تلاش های اون ها رو انجام بده به این جایگاه میرسید. برای همین به نظرم به هوش و اینها ربطی نداره.

دیگر مقالات سایت
در باب شیمی

در باب شیمی

به قلم آقای امیرحسین افشارراد رتبه 7 کنکور ریاضی 95 و خانم سارا همتی، رتبه یک کنکور تجربی 94

درس شیمی شاید یکی...

دایناسورها و آتش‌فشان‌ها

دایناسورها و آتش‌فشان‌ها

مطالعه تازه ای حاکیست که یک دوره یک میلیون ساله در زمین که با فعالیت بسیار شدید آتشفشانی همراه بود به احتمال زیاد راه را برای ظهور دایناسورها هموار کرد. دانشمندان...

دنیای گیاهان کتاب علوم نهم

دنیای گیاهان کتاب علوم نهم

مقاله ای که مشاهده می کنید، محتوای تکمیلی ویژه مدارس استعدادهای درخشان (سمپاد) پایه نهم در درس علوم از فصل دنیای گیاهان می باشد. امیدواریم از م...