مقالات

بخشش و رهایی از رنجودگی

بخشش و رهایی از رنجودگی

بخشودن یک فرایند داوطلبانه درونی رهایی از افکار و احساسات انتقام، رنجش، تلخی و تندی، خشم و نیاز به انتقام نسبت به فردی است که باور داریم به ما ظلم کرده است، حتی ممکن است آن فرد، خود ما باشیم. توانایی بخشودن، قسمتی از گنجایش و ظرفیت بشری است که، حاصل انتخاب طبیعی انسان است. طبق علوم و نظریه‌های تحولی منشا این توانایی، همان توانایی انتخاب انتقام است.

ادامه
محبت و شفقت با خود و دیگران

محبت و شفقت با خود و دیگران

شفقت و مهربانی با خود:

مفهوم مهربانی با خود از دیگر مفاهیم والای ذهن آگاهی است. مهربانی با خود یعنی رفتاری حمایت گرایانه ، مهربانانه و همراه با درک و پذیرش از تمامِ آنچه به عنوان احساس در ذهنتان نقش می‌بندد. از شکست تا موفقیت از بیماری و مرگ تا سلامتی و تولد، از خیانت تا عشق، رنگین کمان احساسات مختلف هستند. 

ادامه
ذهن آگاهی چیست و نحوه پذیرش ذهن آگهی

ذهن آگاهی چیست و نحوه پذیرش ذهن آگهی

ذهن آگاهی به معنی بازگشت به زمان حال است نه ماندن در زمان

حال ذهن آگاهی، آن حالتی از ذهن است که آگاه و هوشیار هستید؛ نه در خاطرات گذشته پرسه می‌زنید و نه دل نگران آینده هستید. ذهن آگاهی، سبک زندگی‌ ایده آلی است که شما با درک حضور در زمان حال در آن با آرامش و شادی زندگی خواهید کرد.

ادامه
از کوزه همان برون تراود

از کوزه همان برون تراود

هر فردی دروجود خود کوزه ای دارد که با عقاید، تفکرات، بایدها و نبایدها و دانشی که از محیط اطرافش می گیردکسب می کند، پر می گردد.

 

ادامه
هوش هیجانی (هوش عاطفی)

هوش هیجانی (هوش عاطفی)

هوش هیجانی (Emotional intelligence) شامل شناخت و کنترل عواطف و هیجان‌های خود است. به عبارت دیگر، شخصی که هوش هیجانی بالایی دارد، سه مؤلفهٔ هیجان‌ها را به‌طور موفقیت آمیزی با یکدیگر تلفیق می‌کند: مؤلفهٔ شناختی، مؤلفهٔ فیزیولوژیکی و مؤلفهٔ رفتاری.

ادامه
مهارت تنفس صحیح

مهارت تنفس صحیح

یکی از مهمترین تکنیکهایی که در ذهن_آگاهی (مایند فولنس) جهت کنترل توجه و یا درمان اختلالات اضطرابی نظیر اختلال پانیک به فرد آموزش داده می شود، تکنیک "تنفس صحیح" می باشد.
در حالت اضطراب، تنفس به شکل سطحی و سریع و از قسمت بالای قفسه سینه صورت می گیرد، این شکل از تنفس نهایتا می تواند پیامدهایی نظیر افزایش ضربان قلب، تعریق، انقباض عضلانی، احساس تنگی نفس و خفگی، ضعف و...برای فرد به دنبال داشته باشد

ادامه
تکنیک نوشتن آرام‌بخش

تکنیک نوشتن آرام‌بخش

برخی از خاطرات تلخ و ناگوار با گذشت سال‌ها، هنوز هم انسان را رنج می‌دهند. هنوز هم فکر کردن و توضیح دادن در مورد آن ها برای اشخاص، خیلی سخت و طاقت فرسا است و تکنیک نوشتن می‌تواند به بازسازی و بهبود روحی منجر شود.

ادامه
تفاوت دلبستگی و وابستگی مادر و فرزند

تفاوت دلبستگی و وابستگی مادر و فرزند

دلبستگی، احساس تجربه عاطفی عمیق و بسیار پیچیده است که در آن شادی، محبت و اعتماد به نفس پدیدار می‌شود.

ادامه
چرا روی کاکتوس‌ها غلت می‌زنیم؟

چرا روی کاکتوس‌ها غلت می‌زنیم؟

 يك مرد جوان در پارک بزرگ كاكتوس مشغول قدم زدن بود، ناگهان تمام لباس هايش را در آورده و به وسط كاكتوس‌ها مى‌پرد و غلت مى‌زند، افرادى كه اطراف بودند او را با زحمت بيرون مى‌آورند و از او مى‌پرسند :چرا اين‌كار را كردى؟! و او پاسخ مى‌دهد كه: "در آن لحظه به نظرم كار خوبى مى آمد"

ادامه
⁣⁣دروغ هایی که اغلب ما به خودمان می‌گوییم

⁣⁣دروغ هایی که اغلب ما به خودمان می‌گوییم

ما اغلب به خود دروغ می گوییم تا اشتباهات و ناکارآمدی خود را پشت آن پنهان کنیم.

_ من قربانی گذشته‌ام هستم:
⁣شما قربانی گذشته‌تان نیستید، اما به خاطر گذشته‌تان، قربانی زمان حال‌تان می‌شوید.

ادامه
انسان ها مانند هم "عاشق" نمی شوند

انسان ها مانند هم "عاشق" نمی شوند

رفتار ها، احساس ها و انتظارهایشان در عشق متفاوت است. به زبان علمی تر "طرح واره عشق" در افراد مختلف براساس ویژگی های شخصیتیشان فرق می کند.

الین هتفیلد شش طرح واره برای عشق معرفی کرده است:

ادامه
مراحل سوگواری

مراحل سوگواری

قاعدتا هر فرد پس از اتفاقی مثل از دست دادن والدین باید ۵ مرحله را بگذراند.
سوگ بزرگسالان بر اثر فقدان والدین وقتی که والدین می میرند چه مسن و بیمار چه جوان باشند و با مرگی غیر منتظره از دنیا بروند، فرزندان پس از مرگ آنها با یک طیفی از احساس پوچی، تنهایی، گناه و خشم دست و پنجه نرم خواهند کرد.

ادامه
بحران‌های میانسالی و سندروم آشیانه خالی

بحران‌های میانسالی و سندروم آشیانه خالی

بر اساس مطالعات گسترده‌ دیوید بلانچ‌فلاور، اقتصاددادن آمریکایی-بریتانیایی روی داده‌های ۱۳۲ کشور، نمودار خوشبختی در بیشتر مناطق دنیا شکل «منحنی» دارد و این یعنی با پا گذاشتن به میانسالی به‌تدریج احساس خوشبختی کاهش می‌یابد. به این ترتیب بحران میانسالی یک باور غلط نیست.

ادامه
چگونه "فهرست کردن کارها" زندگی شما را عوض خواهد کرد؟ (زایگارنیک)

چگونه "فهرست کردن کارها" زندگی شما را عوض خواهد کرد؟ (زایگارنیک)

آیا درباره پدیده "زایگارنیک" در روانشناسی چیزی شنیده‌اید؟ ممکن است بدون آنکه بدانید، این حالت را تجربه کرده باشید. بر اساس این قاعده روانشناسی، مغز انسان بیشتر درگیر کارهای ناتمام است تا کارها و وظایف انجام شده.

ادامه
نشانه هاي اختلال شخصيت

نشانه هاي اختلال شخصيت

این اشخاص برای تصمیم گیری‌های روزانه و عادی و هم برای تصمیمات مهم زندگی‌شان به دیگران متکی هستند، آن‌ها یک ترس غیر منطقی از طرد شدن و تنها گذاشته شدن دارند. همه انسان‌ها در تمام طول زندگی‌ نوعی وابستگی متقابل و منطقی با اطرافیان خود خواهند داشت. در اختلال شخصیت وابسته، وابستگی معمولاً یک‌طرفه است و فرد دچار این اختلال فقط می‌خواهد نیازهای عاطفی و جسمی‌اش را به‌وسیله دیگران برطرف کند و اگر به خواسته‌هایش پاسخ داده نشود، احساس تشویش و ناامنی می‌کند و اعتماد به نفسش را از دست خواهد داد و بر این اساس ممکن است رفتارهای خاصی از خود نشان دهد.

ادامه
اختلال شخصیت پارانوئید

اختلال شخصیت پارانوئید

اختلال شخصیت پارانویایی (Paranoid Personality Disorder)
اختلال شخصیت یک وضعیت مزمن و فراگیر است که مشخصهاش الگوهای مخّرب فکری و کارکردی است. حدس زده میشود که این اختلال در یک تا دو درصد بالغین وجود داشته باشد. عوارض این اختلال شخصیتی معمولا مشابه اسکیزوفرنی هستند و برخی پژوهشها نشان میدهد که احتمال وجود پیوندی ژنتیکی بین این دو اختلال وجود دارد. افرادی که دچار این نوع اختلالات شخصیت هستند بیشتر در معرض خطر افسردگی و هراس از مکانهای باز قرار دارند.

ادامه
آشنايى كودكان با احساس هاى مختلف

آشنايى كودكان با احساس هاى مختلف

كودكان سراسر احساس هستند، اما خيلي زود ياد مي‌گيرند كه تمامي احساسات خوب نيستند يا از طرف بزرگترها جدي گرفته نمي شوند. كودك با خود مي گويد آيا من اجازه دارم همان چيزي که حس مي كنم از خود بروز دهم؟ مثلا وقتي از تاريكي مي ترسم باز هم احساس من درست و واقعي است؟ حتي اگر مادرم بگويد كه قيافه ات را اينطور نكن...

ادامه
چگونه حافظه خود را تقویت کنیم؟

چگونه حافظه خود را تقویت کنیم؟

تقویت حافظه ، یکی از مهم ترین راه ها برای موفقیت و ارتقا درجه افراد در جامعه است. چرا که شما با داشتن یک حافظه قدرتمند، زودتر یاد می‌گیرید، سریع تر به یاد می‌آورید و سرعت عملکرد مغزتان بیشتر از بقیه خواهد بود. فکر نکنم کسی را بیابید که دوست نداشته باشد به محض شنیدن یا خواندن مطلبی بتواند آن را به راحتی در ذهن خود نگه دارد و در موقع لازم از آن استفاده کند.

ادامه
صداقت كودكانه

صداقت كودكانه

كودكانه زيستن هنر بزرگ‌مردان است.

زماني كه از زيستن كودكانه صحبت مي شود در واقع اصالت احساسي كودكان مد نظر است، كودكان در ابراز احساسات واقعی هستنند، زمانيكه خشمگين هستند پرخاش مي كنند، زماني كه دوست دارند در آغوش مي گيرند و زمانيكه اشتباهي مي كنند خود را پنهان مي كنند!

ادامه
آنچه درباره مغز نوزادان باید بدانید؟

آنچه درباره مغز نوزادان باید بدانید؟

نوزادان دوست داشتنی هستند. هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه مواقعی که می‌خندند یا سعی می‌کنند نامفهوم صحبت کنند ما را شاد کند اما بیشتر ما نمی‌دانیم در مغزشان چه می‌گذرد و ساختار ذهنی آن‌ها چطور شکل می‌گیرد.

ادامه